متاورس چیست؟

متاورس به زبان ساده

 درک متاورس پیچیده است، به خصوص به این دلیل که هنوز وجود ندارد. اما امروزه شرکت هایی مثل فیس بوک و مایکروسافت صحبت درباره ی آن را متوقف نکرده اند و تصمیم دارند که بر روی آن مطالعه و کار کنند. در این مقاله به معرفی ساده متاورس میپردازیم.

متاورس یک دنیای دیجیتالی است که مارک زاکربرگ سازنده فیسبوک درباره آن می گوید: متاورس دنیایی است که در ان هم می توانید خلق کنید و هم می توانید در ان به گشت و گذار بپردازید. او می گوید متاورس مجموعه ای است از فضاهای مجازی که می توان در آن ها افرادی که در فضای فیزیکی در کنار هم نیستند را کنار هم جمع کرد و بهترین ارتباط ممکن بین آن ها را صورت داد. مایکروسافت قصد دارد تا در آینده نزدیک به متاورس بپیوندد و با کمپانی‌هایی مانند متا در ساخت دنیاهای مجازی برای بازی و کار رقابت جدی داشته باشد. در این مطلب به معرفی متاورس به زبان ساده پرداخته شده است. هرچند از آنجایی که هنوز متاورس به صورت کامل اجرایی نشده تعریف دقیق و ساده از ان خیلی عملی نیست. از انجایی که راه اندازی متاورس نیاز به زیرساخت اینترنتی قوی دارد سازندگان متاورس ورود آن به بازار را طی 5 تا 10 سال آینده می دانند.

متاورس چیست؟

تعریف متاورس به ساده ترین بیان این است که می توانید با استفاده از تکنولوژی متاورس عینک واقعیت مجازی را روی چشم هایتان بگذارید و به دنیای دیگری وارد شوید و با آدم هایی که دلتان می خواهد حرف بزنید و قدم به هر جایی که دلتان می خواهد بگذارید. در سال های اخیر علاقه به دنیای مجازی مشترک و پایدار افزایش یافته است. یکی از بازیگران کلیدی فیس بوک است که مارک زاکربرگ، بنیانگذار آن، گفته است که ساختن یک “متاورس” تحقق ایده ای است که او حتی قبل از اینکه رویای شبکه های اجتماعی را در سر داشته باشد، به آن علاقه مند بوده است. در همان زمان، مایکروسافت اعلام کرده است که در حال کار بر روی ساخت “متاورس سازمانی” است. در این مطلب به معرفی مختصری درباره ی متاورس میپردازیم.

ابتدا به تعریف لغوی متاورس بپردازیم. متاورس ترکیبی است از دو کلمه Meta و Universe، متا به معنی فراتر و یونیورس به معنی جهان است در کل می توان متاورس را دنیایی فراتر از جهان و یا فرای جهان دانست. اسم متاورس از کتاب سقوط برف الهام گرفته شده، کتابی که توسط نیل استفسون به رشته تحریر درآمده است.

کمپانی مایکروسافت بعد از کش‌وقوس‌های فراوان Activision Blizzard را به قیمت ۶۸.۷ میلیارد دلار خریداری کرده است تا این شرکت بازی را به فناوری واقعیت مجازی در متاورس نزدیک کند. این معامله حدودا ۷۰ میلیارد دلاری مایکروسافت را به یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های بازی تبدیل می‌کند. گفتنی است کمپانی Activision Blizzard خالق بازی‌های محبوبی همچون Call of Duty و Candy Crush است و دیگر بخشی از دارایی‌های مایکروسافت خواهد بود.

نگاه کلی به متاورس و فیسبوک

اگر اهل بازی های کامپیوتری باشد بخش هایی از متاورس را در بازی هایی همچون Heavy Rain دیده اید. برای استفاده از تکنولوژی متاورس شما نیاز به عینک واقعیت مجازی و گیم‌پد دارید. با متاورس شما با زدن یک عینک می توانید به هر جایی بروید. می توانید در حالی که روی کاناپه خانه خود نشسته اید خودتان را در فضا و روی کره ماه احساس کنید.

متاورس یک واقعیت دیجیتالی است که جنبه‌های رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، واقعیت افزوده (AR) ، واقعیت مجازی (VR) و ارزهای دیجیتال را ترکیب می‌کند تا به کاربران امکان تعامل مجازی را بدهد. واقعیت افزوده عناصر بصری، صدا و سایر ورودی‌های حسی را روی تنظیمات دنیای واقعی قرار می‌دهد تا تجربه کاربر را بهبود بخشد. در مقابل، واقعیت مجازی کاملا مجازی است و واقعیت های تخیلی را تقویت می کند.
همانطور که متاورس رشد می کند، فضاهای آنلاین ایجاد می کند که در آن تعاملات کاربر چند بعدی تر از پشتیبانی فناوری فعلی است. به جای مشاهده صرف محتوای دیجیتال، کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی غوطه ور کنند که در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا می شوند.

این کلمه زمانی در اخبار ظاهر شد که در اواسط اکتبر 2021 شایعاتی در مورد تغییر نام تجاری فیس بوک – با نامی جدید – برای پذیرش تعهد این شرکت به متاورس شروع شد. منابع ناشناس به روزنامه نگار کیسی نیوتن گفتند که ممکن است به زودی اعلام شود و این کار را کرد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک، نام متا جدید را در کنفرانس کانکت 2021 فیس بوک در 28 اکتبر اعلام کرد و وب سایت جدیدش آن را “یک شرکت فناوری اجتماعی” نامید. “در متاورس، شما قادر خواهید بود تقریباً هر کاری را که تصور کنید انجام دهید – با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید، کار کنید، یاد بگیرید، بازی کنید، خرید کنید، ایجاد کنید – و همچنین تجربیات کاملاً جدیدی که واقعاً با ما مطابقت ندارند. امروز به رایانه یا تلفن فکر کنید. در این آینده، می‌توانید فوراً به عنوان یک هولوگرام تله‌پورت کنید تا در دفتر بدون رفت و آمد، در یک کنسرت با دوستان یا در اتاق نشیمن والدین خود باشید تا به عقب برگردید. زوکربرگ در نامه 2021 موسس خود، در 28. اکتبر منتشر نوشت.

متا اعلام کرد : “شما می توانید سخنرانی کامل Connect را تماشا کنید و در مورد نحوه بازگشایی فرصت های جدید متاورس در  Meta.com بیشتر بیاموزید.

درک متاورس

فیسبوک مدتی است که در مورد متاورس صحبت می کند و در یک بیانیه مطبوعاتی در 17 اکتبر 2021 اشاره کرد که متاورس “مرحله جدیدی از تجربیات مجازی به هم پیوسته با استفاده از فناوری هایی مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است. در قلب آن این ایده وجود دارد که با ایجاد احساس بیشتر «حضور مجازی»، تعامل آنلاین می‌تواند به تجربه تعامل حضوری نزدیک‌تر شود.

انتظار می رود که علاقه به متاورس به طور قابل توجهی افزایش یابد. طرفداران متاورس این مفهوم را مرحله بعدی در توسعه اینترنت می دانند. به عنوان مثال، فیس بوک قبلاً سرمایه گذاری هنگفتی روی AR و VR کرده است و سخت افزارهایی مانند هدست های واقعیت مجازی Oculus خود را توسعه داده است، در حالی که فناوری های عینک AR و مچ بند در حال کار هستند.

زاکربرگ، که معتقد است روزی عینک‌های AR مانند گوشی‌های هوشمند در همه جا حاضر خواهند شد، به The Verge گفت که طی چندین سال آینده، فیس‌بوک «به طور مؤثر از افرادی که ما را در درجه اول یک شرکت رسانه‌های اجتماعی می‌دانند به یک شرکت متاورس تبدیل می‌شود».

متاورس دقیقا چیست؟

فیس‌بوک متاورس را اینگونه تعریف می‌کند: «مجموعه‌ای از فضاهای مجازی که می‌توانید با افراد دیگری که در فضای فیزیکی مشابه شما نیستند، ایجاد و کاوش کنید». اگرچه فناوری متاورس سال‌ها تا تحقق کامل فاصله دارد، انتظار می‌رود که در نهایت مکانی باشد که در آن می‌توانید در یک محیط مجازی و آنلاین با دوستان خود کار، بازی، یادگیری، ایجاد، خرید و تعامل داشته باشید.

تفاوت بین AR و VR چیست؟

واقعیت افزوده شامل پوشاندن عناصر بصری، صدا و سایر محرک‌های حسی بر روی یک محیط واقعی برای بهبود تجربه کاربر است. قابلیت دسترسی به واقعیت افزوده با گوشی هوشمند که کاربران می توانند حضور خود را در دنیای واقعی کنترل کنند. در مقایسه، واقعیت مجازی کاملا مجازی است و واقعیت های تخیلی را تقویت می کند. VR به یک دستگاه هدست نیاز دارد و کاربران توسط سیستم کنترل می شوند.

متاورس فیسبوک چیست؟

متاورس هیچ سازنده (یا تعریف) واحدی ندارد، بنابراین چیزی نیست که فیسبوک مالک آن باشد یا به تنهایی مسئول توسعه آن باشد. با این حال، فیس‌بوک قبلاً از طریق هدست‌های واقعیت مجازی Oculus خود روی متاورس سرمایه‌گذاری زیادی کرده است و روی عینک‌های واقعیت افزوده و فناوری‌های مچ‌بند کار می‌کند. در سپتامبر 2021، این شرکت سرمایه گذاری 50 میلیون دلاری در تحقیقات جهانی و شرکای برنامه را برای اطمینان از توسعه مسئولانه فناوری متاورس اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *